Kurtuluş Savaşında Türkistanlılar


TRT, milli mücadelenin pek bilinmeyen, ortaya konulmamış bir cephesini, Anadolu Türkleri’nin en zor zamanlarında onların yardımına koşan Türkistan (Orta Asya) Türkleri’nin öyküsünü, “Kurtuluş Savaşı’nda Türkistanlılar” adlı belgeselle ekrana getiriyor.
30 aya yakın bir araştırma ve çekim sonrası hazırlanan belgesel için, ‘Türkistanlı ‘Kuvay-i Milliye’cilerin yakınları tespit edilerek 47 kişi ile yüz yüze görüşüldü.

Konunun uzmanı 15’e yakın akademisyen ve yerel tarih araştırmacısının bilgilerine başvuruldu. ‘TBMM Kütüphanesi’, ‘Milli Kütüphane’ ve ‘Atatürk Kütüphanesi’ başta olmak üzere, bir çok kuruluş ve kişinin özel arşivlerinden istifade edildi.

‘Hakimiyeti Milliye’, ‘Açıksöz’, ‘İkdam’ gibi dönemin önde gelen gazeteleri tarandı, TBMM tutanakları incelendi. Adana, İstanbul, Kastamonu, Tarsus, Mersin, Ankara, Osmaniye, Gaziantep, Kayseri, Sivas, İzmir, Konya, Kırıkkale, Antalya ve Isparta şehirlerinde çekimler yapıldı. Bu çekimler sırasında 10 bin km. den fazla yol katedildi. Böylece günümüze de ışık tutabilecek ve bugün kurulmak istenen ilişkilerin tarihi zeminini güçlendirecek “Kurtuluş Savaşı’nda Türkistanlılar” adlı 3 bölümlük belgesel ortaya çıktı.

Yapımını Can Soysal ve Abdulhamit Avşar, yönetimini Abdulhamit Avşar ve Figen Baranoğlu’nun üstlendiği belgeselin “Kuvay- i Milliyeci Türkistanlılar” adlı ikinci bölümünde, bir çoğu Birinci Dünya Savaşı’nda gönüllü olarak Osmanlı ordusu saflarında savaşa katılan ve ordu ile birlikte Anadolu’ya gelen Türkistanlıların Çukurova Milli Mücadelesi ve Antep Savunması’na katılış öykülerine yer veriliyor.

O dönem Milli Mücadele’ye katılan bir çok ‘Kuvay- i Milliye’cinin birinci derece yakınları ile yüz yüze görüşme, olayların geçtiği yerlerde çekimler yapma ve dönemin belgelerine dayanarak titiz bir çalışmayla hazırlanan belgeselde, bölgedeki Milli Mücadele’nin bir çok bilinmeyen yönü gözler önüne seriliyor. Çukurova Milli Mücadelesi’nin önemli isimlerinden Hacı Yoldaş ile Antep Savunması’nda Bombacı Mehmet Sait’in örnek mücadelelerine ışık tutuluyor.

Daha sonra ise Batı cephesinde savaşan Türkistanlılara değiniliyor…

Görüntü

1.Bölüm

2.Bölüm

2.Bölüm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: