Çalıntı Gözler – Stolen Eyes


1985 sonbaharında Todor Jivkov başkanlığındaki Bulgar hükümeti, ülkede yaşayan Türklerin isimlerini değiştirip asimilasyona uğratmayı amaçlayan ‘Diriliş Süreci’ adlı gizli bir operasyon başlatır. İsminin değiştirilmesine karşı çıkan Türk öğretmen Ayten, askerlerin müdahale ettiği bir eylem sırasında kaza sonucu kızını kaybeder. Kazaya neden olan Bulgar asker Ivan ile Ayten, olayın etkisiyle büyük bir şok geçirip hafızalarını kaybederler. Aynı hastaneye yatırılan Ivan ile Ayten kısa bir süre sonra birbirlerine aşık olurlar.

‘Mustafa Hakkında Her Şey’in başarılı oyuncusu Nejat İşler, filmdeki performansıyla 27. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Bulgar oyuncu Vesala Kazokova ile başrolü paylaşıyor.

 • Türkçe Adı: Çalıntı Gözler
 • İngilizce Adı: Stolen Eyes
 • Orjinal İsmi: Откраднати Очи ( Otkradnati Ochi )
 • Yönetmen: Radoslav Spassov
 • Oyuncular: Vesela Kazakova (Ayten), Valeri Yordanov (Ivan), Nejat İşler (Ayten’in abisi)
 • Dil: Türkçe – Bulgarca
 • Ülke: Türkiye Bulgaristan
 • Yıl: 2005
 • Süre: 110 dakika

Görüntü

Büyük Ekran izle

Yorum: Yüzbinlerce insan için bir devrin kapanıp başka bir devrin açılması. Yüzlerce yıl yaşadıkları topraklarından sürülmelerinin  hikayesi. Vatanlarını, topraklarını, evlerini, komşularını hatta çocuklarını geride bırakıp içlerindeki kırık umutlarla yollara düşmelerinin hikayesi. Kalanların tekrar görüşme umutlarıyla sel olup akan gözyaşları. Olanlardan habersiz çocukların anne ve babalarının korkularını paylaşması…

Öncesinde yaşanmış herşey ve geride kalanların hayatları. Bu duygularımızı anlatacağını düşündüğümüz bir film zannetmiştik onu…

Filmin giriş sahnesini izlediğinizde gözleriniz dolup tüyleriniz diken diken olabilir.  Todor Jivkov’un açıklamaları, birbirlerinden ayrılan aileleler, çocukların masum bakışları, sıra sıra dizilmiş üstleri eşyalarla dolu Lada ve Moskivic marka arabalar ve Türkiye sınırı…

Ardından sınırı geçmeyip köyüne geri dönen Ayten ile filmimiz başlıyor.

Peki neydi onca insanın göç etmesinin sebebi? Komünist rejimin uyguladığı yasaklar ve baskılar. Din yasak, dil yasak. İbadet yasak, Türkçe konuşmak yasak. Sonra isimlerin değiştirilmesi. O yıllarda akıllara gelen bunlar ama malesef film de birkaç düzgün sahne dışında bunla yok.

Film de, biri türk diğeri bulgar iki kişinin yaşanan olaylar karşısındaki kişisel psikolojileri ve aşkları anlatılıyor. Bunu öğrendikten sonra beklentilerimiz suya düşüyor ve vasat bir aşk filmi izlemeye başlıyoruz. Özellikle Ayten’i oynayan Vesela Kazokova’nın bozuk türkçesi can sıkabiliyor. Ayrıca Ayten’in sınırı geçmeyip geri dönmesinin belirsizliği, bir türk gibi değilde bir bulgar kızı gibi durması canınızı iyice sıkıyor. Ayten’in abisini oynayan Nejat İşler ise oyunculuk hususunda gerçekten başarılı. Abi için yazılan senaryo kısmıda oldukça  gerçekci.

Filmi izlemeden önce çok heyacanlı ve umutluydum. Öncesinde filmi tavsiye eden ve çok güzel olduğunu söyleyen arkadaşlar vardı ve bu beni gerçekten heveslendirmişlerdi. Bu heves filmi izlememle son buldu. İnternet’de film yorumlarına baktığımda bir kısım çok beğendiğini bir kısım ise filmin çok yavan bulduğunu söylüyordu.Göçmen olmayanların ve o zamanki yapılanlardan haberleri olmayan kişilerin filmi beğendiği kanısındayım. Filmi yavan bulan ve beğenmeyenler ise o dönemi görmüş veya kendisene anlatılmış kişiler olsa gerek. Filmin Türk – Bulgar ortak yapımı olduğunu duyunca biraz şüphelenmiştim. Kendi yaptıkları zulümü anlatacaklar mı acaba diye! Üstü kapalı, oldukça yumuşatarak anlatmışlar. Zaten film yerli seyirci için değil de uluslararası seyirci için yapılmış gibi duruyor. Hiç birşey den haberi olmayan biri filmi izlediğinde o yıllarda Bulgaristan’ı öyle hatırlayacak. Nitekim ödüllü bir film.

Sonuç olarak bir göçmen olarak, o yıllarda çocuk olan biri olarak  bu film olmamış. En azından zulmün anlatıldığı bir film olmamış. Buna rağmen film yine izlenmeli.

O yıllarla ilgili anlatılacak o kadar olay varken halen bizim bir film yapmamış olmamız ne garip! Bu konuyu toplumda hatta kendi içimizde anlatamamız ne garip!

Reklamlar

Bir Yanıt

 1. Merhaba, ya yorum kısmını kaldırın ya da içeriği üretenin istediği gibi yazıya link verin.

  http://momchilgrad.wordpress.com/2009/10/27/calinti-gozler-film-elestirisi/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: