638 Ways to Kill Castro


638 Ways to Kill Castro is a Channel 4 documentary film, broadcast in the United Kingdom on November 28, 2006, which tells the story of some of the numerous attempts of the Central Intelligence Agencyto kill Cuba’s leader Fidel Castro.

Castro ‘yu Öldürmenin 638 Yolu

Küba lideri Fidel Castro’yu öldürmek için ABD Gizli Servisi CIA’le Castro muhaliflerinin 50 yıldan bu yana 638 suikast planı yaptığı ortaya çıktı.

İngiliz Channel 4 televizyonu için hazırlanan ‘Castro’yu Öldürmenin 638 Yolu’ isimli bir belgesel ve kitaba göre, Castro’yu öldürmek için zehirli iğneden, zehirli dalış giysisine kadar pek çok yöntem gündeme geldi. Ancak hiçbiri amacına ulaşamadı.

Gastroental kanama yüzünden yetkilerini kardeşi Raul’a devreden Küba lideri Castro’ya 50 yıllık iktidarı döneminde 638 suikast planı düzenlendi. Planların çoğu uygulamaya geçirilemedi, bir kısmı da başarısızlıkla sonuçlandı. Castro’yu ortadan kaldırmak isteyen CIA ajanları ve muhalifler, zehirli iğne, zehirli puro ve zehirli dalış kıyafeti gibi yöntemlerin yanı sıra, kadın tuzağı da kullandı.

En ciddi suikast girişimi ise 2000 yılında Castro’nun Panama ziyareti sırasında oldu. Küba liderinin konuşma yapacağı podyumun altına yerleştirilen 90 kiloluk patlayıcı son anda bulundu.

Castro yetkilerini kardeşine devretti Fidel Castro, sağlık problemleri nedeniyle geçici olarak yetkilerini ikinci adam konumundaki kardeşi Savunma Bakanı Raul Castro’ya devretmişti. 13 ağustosta 80 yaşına basacak olan Castro, birkaç gün önce yaptığı konuşmada alaylı bir dille ABD’ye atıfta bulunarak ”kuzeydeki komşucuğumuz (ABD) kaygılanmasın. 100 yaşına dek görevde kalma niyetinde değilim” demişti

Görüntü

Büyük Ekran İzle


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: