Sarıkamış Belgeseli


Sarıkamış Belgeseli, “Donarak ölen 90.000 askerin buruk öyküsü”

“Isı biraz arttığında, eriyen karların altından kardelen çiçekleri gibi askerlerin donuk bedenleri çıkıyordu ortaya.” “Önce ayaklarda bir sızı başlıyordu… Yürüyemez olduğundan devriliyordu aç ve yorgun bedenler. Sonra; bir daha uyanılmayan o müthiş uyku… Tek mermi atamadan ölen tam 90,000 asker. Ve bir dramın bilinmeyen yüzü”

Birinci Dünya Savaşı’nın hem en “sıcak” hem de en “soğuk” günlerinde 90 bin Türk askerine mezar olan Sarıkamış faciası, bir belgeselle canlanıyor. 1914 yılının son günlerinden 1915’e uzanan olaylar yeniden gün ışığına çıkıyor, tarihin tozlu sayfalarında unutulan gerçekler hatırlanıyor. “Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış” belgeseli, Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in önderliğinde ve kişisel arşivinden yararlanılarak, Sarıkamış Dayanışma Grubu’nun yardımlarıyla hazırlandı.

CNN TÜRK program bölümünden Reyhan Yıldız ve Serdal Taşkın’ın da katkılarıyla hazırlanan belgeselin metinleri derin bir arşiv taraması ve araştırma sürecinin ardından bir yılı aşkın bir emekle hazırlandı.

22 Aralık 1914’de başlayıp 5 Ocak’ta Osmanlı Ordusu’nun kesin yenilgisiyle sonuçlanan harekata katılan askerlerin ve siyasetçilerin anıları ve tarih kitaplarının yeniden gözden geçirilmesinin ardından belgesel için, birçok tarihçi ve araştırmacıyla röportajlar yapıldı. Böylece belgeselde, harekatın gün gün yaşanan gelişmelerle aktarılması amaçlandı.

Allahüekber ve Soğanlı Dağları’nda yaşanan dram, yerinde yapılan çekim ve canlandırmalarla belgelendi. Canlandırma çekimleri Sarıkamış’ın Mescitli Köyü’nde gerçekleştirildi.

Mescitli Köyü gençleri, canlandırma çekimlerinde gönüllü olarak rol aldılar. CNN TÜRK Moskova muhabiri Cenk Başlamış’ın da katkılarıyla, Rusya Devlet Arşivleri’nde günler süren araştırmaların sonunda, döneme ait görüntüler toplandı ve satın alındı.

Belgeseli usta tiyatrocu Yıldız Kenter seslendirdi. Müzik arşivlerinden Sarıkamış ve seferberlik türkülerinin taş plak kayıtları edinildi.

Görüntü
Sarıkamış Belgeseli
Kemal Öztürk’ün Hazırladığı Sarıkamış Belgeseli.
Büyük Ekran İzle

Unutulan Şehitler Yurdu Sarıkamış Belgeseli
Anadolu Belgesel Yayıncılık, Yapımcılığını İsmail Kahraman’ın yaptığı Sarıkamış Belgeseli.
Büyük Ekran İzle

“Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış” belgeseli
“Ateşe Dönen Dünya: Sarıkamış” belgeseli, Kalp Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in önderliğinde ve kişisel arşivinden yararlanılarak, Sarıkamış Dayanışma Grubu’nun yardımlarıyla, CNN TÜRK program bölümünden Reyhan Yıldız ve Serdal Taşkın’ın da katkılarıyla hazırlanan Sarıkamış Belgeseli.
1. Bölüm
Büyük Ekran İzle

2. Bölüm
Büyük Ekran İzle

3. Bölüm
Büyük Ekran İzle

4. Bölüm
Büyük Ekran İzle

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. ateşe dönen dünya ; lütfen açılmıyor tekrar indirir misiniz ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: