Zeitgeist – Çağın Ruhu


Zeitgeist The Movie’ ve ‘Zeitgeist Addendum’ filmleri Peter Joseph tarafından hazırlanmış belgesellerdir. ‘Zeitgeist The Movie’ Google video’da 26 Haziran 2007’de bedava İnternet’te yayınlanmış ve Google Video sitesinde en çok izlenen videolar arasına girmiştir.

‘Zeitgeist The Movie’ 2007 Hollywood CA Dördüncü Belgesel Ödüllerin’de en iyi belgesel olarak üst ödülü almış ve ‘Zeitgeist The Movie’nin’ devamı olarak ‘Zeitgeist Addendum’ (ilave edilecek sözler) 3 Ekim 2008 bedava internet’ten yayınlanmıştır.

Belgesellerin değindiği konular, dünyanın toplumsal düzeninin insanları bütün olarak geliştirmediğini ve iktidar’da olanların amacının sınıf ve düzen ayrımcılığı yarattığını ve insanları kapitalist bir dünyada köle haline getirdiklerini ve savaşları, yozlaşmayı, elitleri, dinleri, yoksulluğu, hava kirliliğini, hastalıkları, insan haklarının ihlallerini, suç artışını, açlığı, eşitsizliği ve daha fazla konuları ele alıyor.

Belgeseller ülkeleri, devletleri, ırkları, dinleri, sınıfları onaylamayıp, dünyanın toplumsal düzeninin bugünkü ilerlemiş bilgilerle gözden geçirilmesini ve yalnızca toplumsal ve teknolojik açıdan toplumları bilgilendirmek değil aynı zamanda toplumsal sorunların dünya’da sürmemesinin çözüm yollarını tartışıyor ve nasıl aşılabileceğine dair öneriler sunuyor.

1 – Zeitgeist: the Movie: Belgesel 3 bölüme ayrılmıştır, Birincisi din kurumunun güvenini sorgulamak için bilgi üretmek, Hristiyanlığın bazı diğer dini figürlerle olan benzerliklerini göstermektedir. 2. bölüm 11 Eylül olayları hakkında bizlere anlatılan problemleri ve yazarların 11 Eylül olaylarından kimlerin sorumlu olduğunu gösteren iddialarını içermektedir. 3.bölüm bankaların tek bir “Dünya bankası” oluşturma teorilerini kapsamaktadır.

2 – Zeitgeist: Addendum: (Addendum Latince’de “ek” anlamına gelir) Belgesel 4 bölüme ayrılmıştır. 1. Bölüm şuanda geçerliliğini koruyan parasal sistem ve çöküşünü iddialarını anlatmaktadır. 2. bölüm 1. bölümün devamı olarak John Perkins isimli eski ajan kendini “economic hitman” (ekonomik tetikçi) olarak tanımlayan kişiyle röportaj olarak geçiyor. 3. bölüm Jacque Fresco tarafından üretilmiş Venus Project hakkında bilgiler veriyor. 4. ve son bölüm doğa kanunları ile iç içe yaşamanın insanlar için ne anlama geldiğini araştırıyor.

http://www.zeitgeisthareketi.org
http://www.zeitgeistmovie.com
Download Source Guide

Görüntü
Vimeo İzle
1 – Zeitgeist: the Movie
2 – Zeitgeist: Addendum

1 – Zeitgeist: the Movie (Final Edition): 2007
Büyük Ekran İzle

2 – Zeitgeist: Addendum: 2008
Büyük Ekran İzle

The Zeitgeist Movement – Orientation Presentation (Zeitgeist 2,5):
Büyük Ekran İzle

Bir Yanıt

  1. Teknoloji geliştikce insanlar rahat edeceğini düşünmesin.Makinalar,araçlar,insanların yerini aldıkca rahat edecek tek insan makina sahipleridir.Üretim araçları kime aitse onunekmeği ballanacak,diğerleri’de ölmemekiçin boğaz tokluğu ile yetinecekler.İçinde bulunduğumuz bu gidişat can sıkıcı.Durup dururken,birisi biryerlere demokrasi götürür.Oysa insanoğlu farkında değil! Gelen demokrasi onun herşeyine hakim olacak bir güçtür.Olmayan para,meta kendini hızlandırmaz,Onu hızlandıran sirkülasyonu sağlayan,yüzüne gülücükler saçılan zavallı insanlarındır.Dünya global ekonomi yutturmacasının,nasıl bir akıbete sahib olacağı hakkında bir bilgiye sahip değil.Ben gece gündüz çalışırken,çalışarak fakirleşirken,glop kırılınca ne olacak bilinmez.Bu bir curcuna alameti,yani kimin eli kimin cebinde belli değil.Ben ekonomist değilim ama az çok piyasalarda herşeyi gözlemleyebiliyorum.Reklamlar benim cebimden,tanıtımlar,benim sayfalarımdan,kota benden…! Ama kazanan ben yada biz değiliz.Buna türkçe’de (Havanda su dövmek denir) yada ad Alinin kıç Velinin derler.Herşey hızla tükenirken tükettiklerimizin hesabını hep birlikte vereceğiz.Yani kurunun yanında yaş’ta yanacak.Al yeni çıktı,yarın yeniden al bu daha yeni çıktı,Herşey çok çabuk eskimeden atılmaya mahkum bırakılmadımı?En sonunda karasabana dönüp toprağı sürüp hayata yeniden başlayacak insanoğlu.Tabi ekim alanları radyasonsuz kalırsa…Üzücü hemde çok üzücü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: