Arabistan’lı Lawrence


Tarihin en ünlü casuslarından biri olan Thomas Edward Lawrence, 1. Dünya Savaşında Araplar’ı Osmanlı Türklerine karşı kışkırtıp, Arap topraklarına batılı medeniyetlerin girmesine ön ayak olmuştu.

Konusu: İngiliz Lawrence hem bir bilim adamı ve hem de İngiliz devleti için çalışan bir ajandır. Bu çift kimlikli hayatı ona ajanlık hayatında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu özelliğini çok iyi bilen İngiliz İstihbarat Müdürlüğü Lawrence’ı uzman olduğu Araplar’ın yanına gönderir. Amacı Türkler’le yüzyıllar boyunca birlikte yaşayan Araplar’ı birbirine düşürmek, aynı dine mensup olan bu iki milleti birbiriyle savaştırmaktır. Amacına ulaşmak için Araplar arasında her zaman Türkler’le savaşmış ve asla Türkler’i sevmemiş olan Arap eşkiyaları olarak ad salmış, çölde yaşayan, hırsızlıkla, yağmayla uğraşan Bedeviler’i seçer.Türkler’le savaşlarında büyük yaralar almış olan ve artık ufak bir çapulcu sürüsünden başka bir şey olmayan Bedeviler, Lawrence’ın ve İngilizler’in Osmanlı’ya karşı savaşma teklifini hemen kabul edecek ve aldığı desteğe sımsıkı sarılacaktır.

İngilizler’i Çanakkale’de, Kut’ul Amare’de defalarca yenmiş olan,İngilizler’in büyük prestijini yerle bir etmiş olan Osmanlı’dan intikam alma yöntemi, bir avuç haydutu silahlandırmak ve sonra Osmanlı’dan hoşnut olmayan aşiretleri de kendi safına çekerek Osmanlı askerlerine saldırmaktır.

Amacına ulaşsa da, Lawrence, mensup olduğu İngiliz milletinin savaştan sonra Araplar’a verdiği tek bir Arap devleti sözünü tutmadığını ve bunun yerine onlarca Arap devletinin kurulduğunu görecek, ve soydaşlarının -ki kendisi de buna hizmet etmiş ve büyük katkısı olmuştur- Araplar’ı nasıl kandırdığını ve kendi amacı için kullandıktan sonra nasıl onları bölüp kaderine terk ettiğini görecektir.

Eleştiri: Film, Türk askerlerini acımasız ve barbar gösterirken,kervanları ve köyleri basıp yağmalayan Bedevileri zulüm gören insanlar gibi göstermesiyle Türk basınından ve Türk tarihçilerinden tepki görmüştür. Özellikle bir sahnede 3-4 Türk savaş uçağının Bedeviler’in çadırlarınıbombalaması, Türk tarihçileri tarafından trajikomik ve saçma bulunmuştur. Çünkü o tarihlerde Türk Hava Kuvvetleri’nin gücü, ne Bedevilerinçadırlarını bombalamaya yeterdi, ne de İngilizlerle savaştayken -ki İngilizler dönemin süper güçlerinden biridir- elinde mevcut olan 5-10 uçaklık filosundan Bedevi bombalamaya uçak gönderme imkânına sahipti. Filmin bu özellikleri Türk basını tarafından yanlı olduğunun göstergesi olarak gösterilmiştir.

Lawrence of Arabia (Arabistanlı Lawrence) 1962 yapımı Oscarlı film. T. E. Lawrence‘ın hayatını konu almaktadır. Filmin yönetmenliğini David Lean, yapımcılığını Sam Spiegel yapmıştır. Başrolünde Peter O’Toole vardır. Omar Sharif ve Alec Guinness filmde rol almıştır.Amerikan Film Enstitüsü’nün hazırladığı AFI’s 100 Years… 100 Movies listesinde 1998’de beşinci, 2007’de yedinci sırada yer almaktadır. Ayrıca Peter O’Toole’un T. E. Lawrence rolünde gösterdiği performans Premiere Magazine’in Tüm zamanların en iyi 100 performansı listesinin 1. sırasındadır. (100 Greatest Performances of All Time)[1]

“Arabistanlı Lawrence”, 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Oyuncular: Peter O’Toole (T.E. Lawrence) , Alec Guinness (Prens Feisal) Anthony Quinn (Auda abu Tayi) , Jack Hawkins (General Allenby) Omar Sharif (Sherif Ali Ibn El Kharish) , José Ferrer (Türk Bey)

Tür : Savaş / Macera / Dram
Yönetmen : David Lean
Yapım : 1962, İngiltere
Süre : 208 dk.

Görüntü
MovShare İzle Türkçe Seslendirme
DivX İzle Türkçe Seslendirme

Lawrence of Arabia İnglizce

Bookmark and Share


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: