Dünya Düzeni: Afganistan ve Büyük Oyun


22 Nisan 2009 programından

Yeni Dünya Düzeni’nin en büyük oyununa sahne olan Afganistan… Ne yazık ki daha başına gelecekler bitmedi.

Son NATO zirvesinde de en çok ondan söz edildi. Obama “cihanda sulh” dedi ama Afganistan’a bombalar inmeye devam etti. “İslamla savaşmayacağız” diyen Amerikan yönetimi, NATO’nun başına bir İslam düşmanını getirdi.

Afganistan yüzlerce yıldır Batı’nın hedefi. Çünkü Batı, Orta Asya’nın ortasına yerleşmeli. Çünkü Orta Asya tüm zenginliklerin merkezi.

Afganistan’ın güneyi denetim altına alınırsa, Orta Asya petrolleri, Hint Okyanusu’na kolayca çıkabilir. Ama bu ülkenin kolay lokma olmadığı tarihinde saklı. Hele hele Afganistan’ın güneyinde 200 yıldır hiçbir Batı ordusu zafer kazanamadı!

Richard Holbrooke, Clinton’ın da, Obama’nın da dış işleri danışmanı… Yahudi lobisinin en önde giden adı. Diyor ki, “Hedef coğrafyada önce bir boşluk yaratır sonra o boşluğa otururuz. Hedef bölgede sınır boylarına el atarız. Önce destek verdiğimiz aşiretler arasında bir kavga çıkarır, sonra kavgayı ayırır, ayırdığımız yerde de kalırız. Amacımıza ulaşmak için NATO’yu da Birleşmiş Milletleri de devreye sokarız!”

Böyle diyor bankerler örgütü CFR’nin en önemli adamı…

Eski bir yöntemden bahsediyor Holbrooke. İngilizler bu yöntemi yüzlerce yıl uyguladı… “Böl ve yönet!”ti kuralın adı! Koca Hindistan böyle üçe ayrıldı. İsrail Filistin’e böyle konuşlandı. Uzak Asya böyle parçalandı. Peki neden bütün oyunlar Asya’da oynandı?

Dünya enerji kaynaklarının dörtte üçü Asya’da. Bugün dünyayı yönetenler bu nedenle Afganistan’da! Afganistan Orta Asya’nın ortası. Hindikuş ve Karakurum dağlarının zirvelerinden Çin’i de, İran’ı da, Rusya’yı da, Hindistan’ı da görüyor…

İleriki zamanlarda el konacak Orta Asya petrollerini Hint Okyanusu’na ulaştırmanın yollarını arıyor. Bu yol Afganistan’la Pakistan’ın ortasından geçiyor. O nedenle sınır bölgelerindeki aşiretlerin yaşadığı topraklar ve o bölgelerdeki isyanlar büyük önem taşıyor.

Mart 2009’da Lahey’de yapılan Afganistan zirvesinde, Amerikan yönetimi yedi yıllık işgalin başarısızlığını, kendinin koltuğa oturttuğu başkan Hamid Karzai’ye yükledi…

Amerikan dış politikasında yeni bir merkez doğuyor… Afganistan Yeni Dünya Düzeni’nin kalbine oturuyor.

170 yıl önce, 1839’da İngiliz askeri Hindistan’la yetinmeyip Afganistan’a girdi. Kabil işgal edildi. Kukla bir emir başa geçirildi. Halk işgale karşı direndi. Üç yıl süren savaşın sonunda 16 bin kişilik İngiliz ordusundan geriye kimse kalmamıştı.

1989’da, Sovyetler Afganistan’dan çekiliyor ve ardından koca SSCB tarihe karışıyordu.

Bakalım tarih bu kez işgalcilere ne kadar zaman biçecek? Atatürk’ün müttefiki Afganistan eriyip parçalara mı bölünecek, yoksa her şeye rağmen Batı’ya bir kez daha haddini mi bildirecek!
Banu AVAR

Görüntü
Sevenload İzle

YouTube
1.Bölüm

2.Bölüm

3.Bölüm

Bookmark and Share

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: