Cengiz Han Belgeseli


Cengiz Han (ya da doğum adıyla Temuçin), (d. 1162 – ö. 18 Ağustos 1227). Moğol politikacı ve ordu lideri, kağanı. Moğol kabilelerini buyruğu altında birleştirerek Moğol İmparatorluğu’nu (1206-1368) kurmuştur. Bu imparatorluk Dünya tarihinin bitişik sınırlara sahip olan en büyük imparatorluğudur. Timuçin ismiyle Moğol Devleti hükümdarı akrabası olarak doğmuş, meritokratik (liyâkata bağlı) oldukça güçlü bir ordu kurmuş ve tarihin en başarılı ordu liderlerinden biri olmuştur.

Tüm dünya tarafından genelde acımasız bir fatih olarak gözükse de, Bir çok Türk halkları arasında bir kahraman ve Moğolistan’da oldukça sevilen bir sembol hâline gelmiştir. Moğolistan’ın babası olarak görülür. Kağan olmadan önce; Doğu Asya ve Orta Asya’daki bir çok göçebe topluluğu yenmiş ya da birleştirmiş ve onları “Moğol” sosyal kimliğine taşımıştır.

Kuzey Çin’deki Batı Xia Hanedanlığı’nı ve Jin Hanedanlığı’nı ele geçirmiş, İran’da Harzemşahlar Devleti de dahil olmak üzere bir çok yeri fethetmiştir. Avrupa ve Asya’daki hâkimiyeti; radikal olarak bu bölgelerin demografisini ve jeopolitikasını değiştirmiştir. Moğolistan İmparatorluğu, günümüz ülkelerinden Çin, Moğolistan, Rusya, Azerbeycan, Ermenistan, Gürcistan, Irak, Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan, Tacikistan, Afganistan, Hindistan, Türkmenistan, Moldova ve Kuveyt’in büyük bir bölümünü ele geçirmiştir.

Cengiz Han Moğolcanın yanında Türkçe de bilmekteydi. Halefleri de onun gibi bir kaç lisana vâkıftılar.

Adı “Temuçin”, Türkçe kökenlidir. Türkçe bir sözcük olan “Temür”(Demir)’den türemiştir ve günümüz Moğolca’sında da varlığını korumaktadır.

BBC’nin Açıklaması:

800 yıl önce Asya steplerinin orta yerinde, bir çocuk dünyaya geldi.. Hayatı, efsane olacaktı… Adı, Cengiz Han’dı ! Tarihin en geniş imparatorluğuna hükmetti. Savaş taktikleri çağını aştı – bugünü etkiledi… Ve şimdi: Cengiz Han efsanesi ekranda yeniden canlanıyor…

1162 yılında, Asya kıtasının göbeğinde bir çocuk dünyaya geldi. Doğduğu sırada avucunda tuttuğu kan pıhtısı, onun ileride büyük bir savaşçı olacağının tanrısal işareti olarak yorumlandı. Hayatı bir  efsane haline gelecek bu çocuk, Cengiz Han’dan başkası değildi. Pek çoklarına göre o, milyonları katleden acımasız biri. Oysa Cengiz Han’ın gerçek kişiliği bundan çok daha gizemli ve ilgi çekici. Gençken kendi kabilesinden kovulan onun gibi biri, savaş halindeki Moğol kabilelerini birleştirerek güçlü bir ulus meydana getirmeyi nasıl başarmıştı? Ve yine aynı Moğol kabilelerini disiplinli ve zalim bir savaş makinesine nasıl dönüştürmüştü? Harp sanatında devrim yaratan taktikleri ve usta işi silahlarıyla bu ordu, sonunda Avrupa’yı fethetmeye hazır hale gelecekti. Acaba Cengiz Han ölüm döşeğindeyken niçin tanrısal görevini tamamlayamadığından bahsetti? “Yakında ölümle tanişacak ama alınyazımı asla ögrenemeyecegim.” demişti.

Ölümünün hemen ardından varisleri Cengiz Han’ın destansı hayat hikayesini kaleme aldılar ve bu esere “Mogollarin Gizli Tarihi” adını verdiler.

İzleyeceğiniz bu program, Çin ve İran kaynaklarından elde edilen kanıtların, önde gelen bilimcilerin paylaştığı görüşlerin ve Gizli Tarih’ten derlenen bilgilerin ışığında, Cengiz Han’ın bugüne kadar televizyon için hazırlanmış en eksiksiz portresi.

Başlık: Cengiz Han – Belgesel (BBC)
Açıklama: Büyük Savaşçı Cengiz Han’ın hayatını konu alan 2008 yapımı BBC WORLD belgeseli

Cengiz Han – Mongol Filmini İzle

Görüntü

Büyük Ekran İzle

Bookmark and Share

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: